Karol Gogolák, predstaviteľ investičného klubu G4, tvrdí, že majú stratégiu ako Nemecko. Chcú využiť dobu na investície a nákup lacných akvizícií.

„Žiadna krajina, ktorá pristúpila do eurozóny nepodpísala žiaden dokument, ktorý by hovoril o exite - či už krajiny samotnej alebo o možnosti vylúčiť niektorú,“ vysvetľuje Karol Gogolák: „Je to nedokonalá zmluva a o tomto nikto neuvažoval. Čiže, ak sa niečo udeje, čokoľvek, bude to mať za následok sériu medzinárodných súdnych sporov, zo všetkých možných strán poškodených. To si nemôže nikto dovoliť. Za druhe si treba uvedomiť, komu táto situácia vyhovuje, alebo koho by zmena poškodila. Rýchly kolaps Grécka bol nebezpečný najmä pre banky. Veľké európske banky majú silnú loby, preto k tomu nedošlo a preto daňoví poplatníci cez štátny rozpočet platia za pomalšie riešenie tohoto problému.“

Investičný klub G4, ktorý K. Gogolák zastupuje, sa orientuje na investovanie do životaschopných firiem, prioritne do tých, ktoré majú potenciál expandovať do zahraničia. Zatiaľ sa orientujú na slovenské a české firmy. Krízu eura zjavne nepodceňujú: „Snažíme sa robiť hlavne investície, ktoré sú proti možnosti pádu eura nejako poistené. V prvom rade vyhľadávame firmy, ktoré podľa nás prežijú aj ďalšiu potenciálnu krízu. Po druhe pri pôžičkách sa snažíme použiť protiinflačný koeficient, ktoré by mal zabezpečiť vyššiu návratnosť veľmi konzervatívne. Samozrejme, že žiaden z týchto parametrov nie je úplne imúnny, je len zmierňujúci a záleží, ako by celá situácia potenciálneho rozpadu eurozóny vyzerala.“

Situácia v eurozóne podľa neho nie je tak napätá, ako sa to vykresľuje: „Snažím sa odosobniť od množstva populárnych a najmä katastrofických článkov z médií. Treba si uvedomiť, že politici dávajú predovšetkým populárne vyjadrenia a treba ich tak aj brať. Po druhé, množstvo analytikov alebo investorov môže mať pri vyslovení analýzy konflikt záujmov a treba to brať tiež triezvejšie. Po tretie snažím sa čerpať najmä so zahraničných a najmä bankových analytických zdrojov, aj keď tie majú zase apriori optimistickejší pohľad, alebo reagujú neskoro.“ Situácia v eurozóne Podľa neho vyhovuje najmä Nemecku, ktoré si dnes dokáže požičiavať peniaze za jedno percento, preto vydávajú štátne, municipálne a korporátne dlhopisy. Okrem toho vedia robiť lacné akvizície: „V problémoch klesá cena aktív a väčšina krajín je tlačená do privatizácie. Pekne pomaly tak vedia kupovať dobré strategické podniky. Cez menovú úniu vedia Nemci ovládať rozpočty iných krajín. Formálne síce cez Brusel, ale reálne si treba povedať, ktorí ľudia majú v ruke pečiatku.“

Investičný klub G4

  • je súkromný klub jednotlivcov – investorov, ktorí hľadajú priestor pre ďalšie investície. Investičný klub realizuje svoje investície primárne prostredníctvom vstupov do základného imania spoločností, mezanínového financovania, pôžičiek a projektového financovania. Indikatívna suma vyčlenená na investície pre rok 2013 je vo výške 13 miliónov eur, pričom jednotlivá investícia dosahuje rádovo od 100 000 eur až do 2 miliónov eur.
    Od septembra 2012 je Investičný klub otvorený aj pre nových investorov, ktorí majú záujem investovať svoje voľné finančné zdroje.

Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/225823/mame-strategiu-ako-nemecko-tvrdi-karol-gogolak-z-g4/